جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

کشتار و نسل کشی ارامنه

  "نسل کشی ارامنه" که به "هولوکاست ارامنه" نیز شهرت دارد، کشتار جمعی ارمنیان ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در خلال و پس از جنگ جهانی اول به دست دولت عثمانی و رهبران قیام "ترکان جوان" است.

   
  در سال 1915 میلادی در خلال جنگ جهانی اول و با فرصتی که جنگ فراهم آورده بود، امپراتوری عثمانی با برنامه‌ای از پیش تعیین شده در شب 24 آوریل صدها تن از رهبران سیاسی و روشنفکران ارمنی را دستگیر و به قتل رساند.
   
  بنابر برخي اقوال تاريخي، پس از آن در فاصله سال‌های 1915 تا 1923 میلادی بیش از 1.5 میلیون ارمنی ساکن ارمنستان غربی بر پایه طرح و برنامه‌ریزی مسنجم سردمداران امپراتوری عثمانی و در اجرای سیاست‌ نژادپرستانه حزب حاکم در آن زمان به نام اتحاد و ترقی، ملقب به ترک‌های جوان به قتل رسیدند.
   
  قتل‌عام، قرار دادن در معرض اوضاع زندگی نامناسب، تقسیم اطفال ارمنی بین گروه‌های دیگر، کوچ اجباری و مهاجرتی که منتهی به زوال قوای جسمی کلی و جزئی آنان شد از جمله اتفاقاتي بود که براي ارمنيان در اين زمان افتاد.
   
  طی این واقعه به دستور دولت عثماني حدود 300 تن از رهبران،‌ روحانيون،‌ انديشمندان،‌ نويسندگان و سياستمداران ارمني دستگير و پس از انتقال به کشتارگاه همگي به طرز فجيعي کشته شدند و اين سرآغاز قتل‌عام بود چرا که در همان روز حدود پنج هزار تن از ارمنيان استانبول نيز در کوچه‌ها و منازلشان به قتل رسيدند. 
   
  از فرداي 24 آوريل سربازان عثماني به شهرها و روستاهاي ارمني‌نشين رفتند و آنها را به اين بهانه که در منطقه جنگي قرار دارند و بايد به مکان‌هاي امن منتقل شوند از خانه‌هايشان بيرون کشيدند اما آنان گروه‌هاي ارمنيان را که بيشتر شامل زنان،‌ کودکان و سالخوردگان بودند به صورت کاروان‌هايي به طرف تبعيدگاه روانه‌ مي‌ساختند و اين تبعيدگاه صحراي مرکزي سوريه واقع در منطقه ديرالزور در نزديکي حلب بود. 
   
  با این همه دولت ترکيه نسل کشی ارمنيان را تکذيب و ادعا مي‌کند که ارمنيان تنها از منطقه جنگي شرقي منتقل شده‌اند و با ناچيز خواندن شمار قربانيان آنها را قربانیان درگیری های قومی می داند.
   
  شماری از ارامنه کشته شده در مکانی نامعلوم. سال 1915
  شماری از ارامنه کشته شده در مکانی نامعلوم. سال 1915
   
  اجساد کودکان ارمنی قربانی نسل کشی در مکانی نامعلوم. سال 1915
  اجساد کودکان ارمنی قربانی نسل کشی در مکانی نامعلوم. سال 1915
   
  اجساد زنان و کودکان قربانی نسل کشی در ارمنستان در مکانی نامعلوم. سال 1915
  اجساد زنان و کودکان قربانی نسل کشی در ارمنستان در مکانی نامعلوم. سال 1915
   
  اجتماع ارامنه و جمجمه قربانیان نسل کشی در
  اجتماع ارامنه و جمجمه قربانیان نسل کشی در "اورفا" در صومعه "سن سرکیس" شهر. سال 1919
   
  اجساد ارامنه قربانی شده در
  اجساد ارامنه قربانی شده در "بایبورت". سال 1915

  این مطلب تا کنون 26 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 6 ارديبهشت 1395
  منبع
  برچسب ها : ارامنه ,ارمنيان ,عثمانی ,ارمنی ,نامعلوم ,قربانی ,امپراتوری عثمانی ,مکانی نامعلوم ,منطقه جنگي ,
  کشتار و نسل کشی ارامنه

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 8 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر